Vše o zánětlivých střevních onemocněních: Příčiny a příznaky
Vše o zánětlivých střevních onemocněních: Příčiny a příznaky
Trávicí potíže, bolesti břicha a průjmy patří k nejčastějším potížím: podle odhadů jimi pravidelně trpí každý desátý člověk. Často se však za tím skrývá závažný střevní zánět neboli kolitida. Obecně se zánětlivým onemocněním střev označuje zánět střevní sliznice, který však může být doprovázen celou řadou různých příznaků a následků.
V posledních desetiletích se výskyt tohoto onemocnění nesmírně zvýšil a mnoho nemocných pociťuje výrazné omezení celkového zdravotního stavu a kvality života. Přesto příčiny tohoto složitého a často záhadného jevu nejsou dosud zcela objasněny a jsou předmětem intenzivního výzkumu.
V tomto článku chceme přijít na kloub různým formám akutních a chronických zánětlivých střevních onemocnění i jejich příčinám a příznakům. Poskytneme vám také cenné rady, jak můžete svá střeva co nejlépe podpořit.
Různé formy akutního střevního zánětu
Rozlišují se různé typy akutních střevních zánětů na základě jejich spouštěče:
Infekční kolitida: Infekční kolitida označuje zánět střeva způsobený bakteriální, virovou, parazitární nebo červovitou nákazou. Předpokládá se, že viry jsou příčinou přibližně 70 % všech střevních zánětů.
Pseudomembranózní kolitida: Jedná se o zánět střev, který vzniká v důsledku užívání antibiotik. Tento zánět střevní sliznice je jedním z nejčastějších nežádoucích účinků antibiotik.
Ischemická kolitida: Ischemická kolitida postihuje především osoby s artritidou a je důsledkem poruchy krevního oběhu.
Radiační kolitida: Jedná se o zánět střeva způsobený ozářením nádoru v podbřišku.
Divertikulitida: Divertikulitida je zánět drobných vývodů střevní sliznice (divertiklů). Postihuje především osoby starší 50 let.
Chronický střevní zánět: Příznaky a délka trvání
Chronickými střevními záněty se rozumí především ulcerózní kolitida a Crohnova choroba. Jedná se o nejčastější formy chronických střevních zánětů, které mají mnoho společného. Hlavní rozdíl je v oblasti jejich rozšíření: Zatímco Crohnova choroba může postihnout celý trávicí trakt, ulcerózní kolitida se vyskytuje výhradně jako zánět tlustého střeva.
Typické příznaky chronických zánětlivých střevních onemocnění jsou rozmanité a mohou se u jednotlivých osob lišit. K nejčastějším příznakům patří např:
Průjem (u ulcerózní kolitidy často krvavý a hlenovitý).
Zácpa (často se střídá s průjmem u Crohnovy choroby).
Bolesti břicha a křeče
Nevolnost, ztráta chuti k jídlu
Úbytek hmotnosti
Horečka
Doba trvání chronického zánětlivého střevního onemocnění se rovněž liší. Zatímco u některých lidí dochází k epizodickým záchvatům, jiné postihují příznaky po celou dobu.
Příčiny střevního zánětu
Možných příčin zánětlivých střevních onemocnění je celá řada a dosud nebyly zcela objasněny. Mezi potenciálně příznivé faktory patří např:
Střevní záněty způsobené stresem: Jednou z nejdůležitějších příčin střevních zánětů je chronický stres, protože nervózní střevo často souvisí s naší psychikou. Když je hladina stresu trvale zvýšená, ostatní tělesné funkce jsou omezeny. Náš trávicí systém se tak dostává z rovnováhy a je náchylnější k zánětům - výsledkem jsou střevní potíže způsobené stresem.
Výživa: Stejně jako u mnoha nemocí běžných na Západě hraje i u zánětlivých střevních problémů rozhodující roli výživa. Je to proto, že mnoho moderních potravin vede ke změnám v naší střevní flóře, nazývané také mikrobiom, a narušuje tam převládající prostředí. Výsledná nerovnováha střevní flóry má pak negativní vliv na střevní sliznici.
Genetické predispozice: Některé formy střevních zánětů, jako je například ulcerózní kolitida, mohou být podporovány určitými geny. Samotná genetická predispozice však ke spuštění střevního onemocnění nestačí.
Potravinové intolerance a alergie: Příčinou střevního zánětu může být i řada potravinových intolerancí. V takových případech je imunitní systém zatížen dvojnásobně: Na jedné straně je v neustálé zátěži kvůli nadměrné imunitní reakci na alergickou reakci a na druhé straně musí bojovat s převládajícím střevním zánětem.
Podrážděná střeva: Co můžete dělat
Strava šetrná ke střevům je pro vaše zanícená střeva tím nejlepším řešením. Dbejte na vyváženou stravu s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny a pokud možno se vyhýbejte rafinovanému cukru. Kromě toho se vyhýbejte potravinám, na které jste citliví, jako je mléko, pšenice nebo citrusové plody.
Poznámka: Během akutní epizody ulcerózní kolitidy se výjimečně doporučuje dieta s nízkým obsahem vlákniny a malými a častými dávkami jídla, aby se střevům ulevilo. Během fáze remise se doporučuje vlákninu do stravy pomalu znovu zavádět.
Kromě toho pomáhá, pokud užíváte cílené živiny, které regenerují střevní sliznici. Patří mezi ně L-glutamin, lecitin, vitaminy skupiny B a polyfenoly, jako je kvercetin. Ty jsou obsaženy v přípravku Pro Mucosa.
Úloha střevní flóry a tipy, jak ji posílit
Zdravá střevní sliznice a silný imunitní systém vyžadují vyváženou střevní flóru. Dysbalance mikrobiomu je naopak považována za jednu z nejčastějších příčin chronických zánětlivých střevních onemocnění. Proto je důležité budování střevní flóry, které tomu napomáhá:
Probiotika: Probiotika obsahují živé mikroorganismy, které přirozeně osídlují náš trávicí trakt. Užívání těchto bakteriálních kultur může obnovit rovnováhu střevní flóry. Zároveň zajišťují kyselé prostředí ve střevě, které je důležité pro zdravé střevní buňky. Pro EM san vám nabízí vysokou rozmanitost bakterií a cenné polyfenoly, které co nejlépe podpoří vaši střevní flóru.
Prebiotika: Prebiotika jsou rozpustné vlákniny, které dobré střevní bakterie potřebují ke svému životu - jsou prakticky potravou vašich střevních obyvatel. Jejich užíváním podporujete růst přátelských střevních mikrobů a tím podporujete zdravé a funkční střevo. Pro optimální posílení střevních bakterií doporučujeme náš přípravek Pro Präbioma.
Prevence nedostatků u chronických zánětlivých střevních onemocnění
Lidé postižení zánětlivým střevním onemocněním se často potýkají s úbytkem hmotnosti a nedostatkem mikroživin. Protože podrážděné a zanícené střevo již není schopno vstřebávat všechny živiny, rychle se v něm objeví nedostatek životně důležitých vitaminů a minerálů. V souladu s tím se pro mnohé stává obtížné uspokojit vysoké nároky prostřednictvím běžné výživy. V takovém případě se poraďte se svým lékařem nebo alternativním lékařem, abyste zjistili možný nedostatek živin a sestavili vhodný výživový plán.
V případě chronických zánětlivých střevních onemocnění tak dochází ke zvýšené potřebě následujících životně důležitých látek:
Vitamíny: A, B12, C, D3, E, K, kyselina listová.
Minerální látky: vápník, draslík, hořčík, zinek, železo.
V této souvislosti je vhodné vyhýbat se dráždivým potravinám, jako je alkohol, káva, polotovary a ostré koření. Vyhýbat byste se měli také kouření, které rovněž podporuje nedostatek mikroživin.