Negativní působení lepku na náš mozek a celkové zdraví
"Odborné studie potvrzují, že „bramborové“ děti jsou chytřejší a lépe prospívají ve škole než děti „nudlové“. Důvodem je lepkavá sloučenina nazývaná lepek nebo gluten. Proč pšenice ničí (nejen) náš mozek?"
Výzkumem vysoké konzumace pšenice a jejím dopadem na lidské zdraví a funkci mozku se zabývá neurolog a odborník na nutriční medicínu Dr. David Perlmutter z Napels, Florida. Ten před „metlou“ dnešní společnosti, „lepkem“, varuje. Zjistil, že pšenice způsobuje zmenšování mozku jako takového a zároveň omezuje i jeho činnost. Nadměrná konzumace pšenice je hlavní příčinou onemocnění demencí.
Problém je v tom, že pšenice nyní obsahuje o 40 % více lepku, než tomu bylo před několika desítkami let. Současně se lepek začal používat v různých průmyslově vyrobených potravinách, čímž se jeho konzumace nadměrně a nekontrolovatelně rozmohla. Při konzumaci pšenice (lepku) dochází v našem těle k zánětlivým reakcím vedoucím s postupem času ke vzniku zánětlivých ložisek, která jsou příčinou vzniku chronického zánětu organismu. Někteří specialisté, mezi nimi i Dr. Perlmutter, se domnívají, lépe řečeno, jsou naprosto pevně přesvědčeni, že všechny nemoci způsobuje zánět v těle. A to včetně demence, Alzheimera nebo rakoviny.
Lepek = příčina chronických onemocnění při nesnášenlivosti či intoleranci lepku
Lepek je vysoce alergenní látka. Určitě ve svém okolí znáte někoho, kdo je na lepek buď alergický nebo někoho, kdo na něj vykazuje přinejmenším nesnášenlivost. Mnozí ani nevědí, že příčinou jejich chronických onemocnění je nadměrná konzumace lepku nebo jeho konzumace vůbec. Máme to jednoduše napsané v genech. Naše genetická výbava je téměř identická od dob, kdy zemědělství ještě nebylo vynalezeno. Způsob našeho stravování se stává poněkud nenormálním a náš organismus není schopen pojmout a zpracovat nesmyslný nadbytek sacharidů, který denně přijímáme.
Tvoří se zánět i v mém těle?
„Každý si přímo na sobě může vyzkoušet tzv. vylučovací či eliminační dietu a odstranit ze svého jídelníčku postupně lepek, laktózu i cukr. Uvidíte, jak se budete po pár týdnech cítit. Podle toho pak zařadíte danou látku zpět do vašeho jídelníčku, nebo také ne.“ radí Hana Lang, nutriční poradkyně a odborná konzultantka firmy MitoLife s.r.o.
Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, zda se jedná i o Váš případ, zda i Vaše tělo reaguje na konzumaci lepku zánětlivými procesy, pak je třeba provést testy potravinové intolerance.
Nejste si nadbytku lepku ve své stravě vědomi? Podívejte se, kde všude se lepek nachází a ruku na srdce, co jste dnes měli na talíři a co měly vaše děti dnes ke svačině?
Potraviny obsahující lepek:
- pšenice, žito, ječmen
- pečivo, nudle, sušenky
- koláče, krupice, vločky
- cereálie, cereální tyčinky, strouhanka, knedlíky
Skrytý lepek:
- salámy, paštiky, hořčice
- kečupy, tatarské omáčky, hotové dresinky
- masox, bujóny, čokolády
- nugát, karamel, marmelády
- želatinové výrobky, pudinky a zmrzliny