Koenzym Q10 a jeho komplexní působení v našem těle
Koenzym Q10 se stal známým především díky kosmetickému průmyslu. Není však důležitý pouze pro naši pokožku, ale pro každou z přibližně 37 bilionů tělesných buněk. Nachází se hlavně v mitochondriích, v nichž se vyrábí cca 90 % celkové energie pro organismus. A tato energie je potřebná pro téměř všechny procesy v našem těle, protože by bez energie nemohly probíhat.
Ačkoli si organismus dokáže Q10 vyrábět sám, studie ukazují, že přibližně od 20. roku života jeho produkce postupně klesá. Kromě toho může tento proces zintenzivnit stres, profesionální sport, nezdravý životní styl, kouření a užívání některých léků.
1. Co je koenzym Q10?
Koenzym Q10 byl objeven v roce 1955 a jedná se o látku rozpustnou v tucích, která je podobná vitaminu. Naše tělo si jej dokáže samo vyrobit a také vstřebat z potravy. Je to krystalická látka bez vůně a chuti patřící do skupiny ubichinonů.
Q10 se nachází ve všech tělesných buňkách, zejména v mitochondriích. Právě v nich se z potravy tvoří životní energie. Orgány s vysokou energetickou potřebou, jako jsou srdce, mozek, svaly, játra a ledviny, mají obzvláště vysokou koncentraci Q10.
Q10 je také v určitém množství přítomen v membránách, které fungují jako obal obklopující vnitřek buněk a buněčných organel. Tyto membrány regulují výměnu látek, jako jsou ionty sodíku, draslíku a vápníku, a také přenos informací. Q10 – spolu s neméně cennými omega-3 mastnými kyselinami – hraje rozhodující roli při určování kvality membrán.
2. Ubichinol a ubichinon – jaký je mezi nimi rozdíl?
Koenzym Q10 se v našem těle vyskytuje ve 2 biochemických formách, v oxidované formě jako ubichinon, který se také běžně označuje jednoduše jako koenzym Q10, a v redukované formě jako ubichinol. Obě formy se podílejí na produkci energie v mitochondriích.
V jiných částech těla, například v krvi a lymfě, se přibližně 90 % Q10 nachází v redukované formě jako ubichinol.
V našem těle se Q10 tvoří především v játrech, i když v zásadě je to možné i ve všech ostatních orgánech a tkáních.
Ve vícestupňovém procesu se Q10 vyrábí ve formě ubichinonu z kyseliny mevalonové a aminokyselin tyrosinu a methioninu a také za pomoci vitaminů B3, B6, B12, kyseliny listové a kyseliny pantotenové. Ubichinon může přebírat elektrony z jednoho bílkovinného komplexu a přenášet je do jiného při výrobě energie v mitochondriích jako mobilní transportní molekula. Vznikne ubichinol, který se po uvolnění elektronů opět stane ubichinonem a je připraven znovu přijímat elektrony. V jiných částech těla může být ubichinon také přeměněn na ubichinol pomocí 3 tělu vlastních enzymů a 2 stopových prvků: selenu a zinku. Ubichinol se zase může oxidovat zpět na ubichinon.
3. Q10 efekt
Koenzym Q10 je nezbytný pro produkci buněčné energie v mitochondriích. V mitochondriích se za účasti kyslíku vytváří energie ze sacharidů, tuků a bílkovin obsažených v potravě ve formě adenosintrifosfátu (ATP), což je vlastní "měna energie" organismu. Tato energie je palivem pro naše buňky.
Během tohoto procesu Q10 přenáší elektrony mezi dvěma bílkovinnými komplexy ve vnitřní mitochondriální membráně a mnohokrát za sekundu přepíná mezi dvěma formami Q10 ubichinonem a ubichinolem. Bez koenzymu Q10 se tok elektronů zastaví, tzn. i buněčná elektrárna se zastaví.
Počet mitochondrií v tělesné buňce se může značně lišit v závislosti na typu tkáně a buňky. Buňky, které potřebují hodně energie, obsahují také více mitochondrií, např.:
- Jaterní buňky: 500–2 500
- Svalová buňka: 2 000
- Nervová buňka: 10 000
- Vaječná buňka: >100 000
Objem, který mitochondrie zabírají v různých typech buněk, se také liší. Například v buňkách srdečního svalu je to pozoruhodných 36 % a v jaterních buňkách dokonce 52 % celkového objemu buněk.
Čím více mitochondrií buňka má, tím více Q10 obsahuje.
Další zajímavou skutečností je, že jen velmi malé množství vyrobené energie (ATP) se může v těle uložit, a proto se musí neustále znovu vyrábět. Množství ATP, které buňky denně spotřebují, se přibližně rovná hmotnosti vlastního těla! Při tělesné hmotnosti 70 kg produkují buňky denně přibližně 70 kg ATP.
4. Nedostatek koenzymu Q10
Nedostatek Q10 může být způsoben řadou faktorů, například:
- Stres
- Profesionální sporty
- Redukční diety
- Nízkotučná strava
- Kouření
- Užívání některých léků, například léků na snížení hladiny cholesterolu (statinů), které mohou snížit produkci Q10 v těle
- Nedostatečný přísun mikroživin, které jsou nezbytné pro vlastní produkci Q10 (např. vitaminy B3, B6, B12, kyselina listová, kyselina pantotenová, selen, zinek)
- Úbytek Q10 v potravinách v důsledku delší doby přepravy a skladování, konzervace nebo silného ohřevu při vaření.
Přibližně od 20. roku života dochází k neustálému poklesu produkce Q10 v těle.
Zvýšená potřeba Q10 existuje také u některých onemocnění*, jako jsou:
- Vyhoření
- Chronický únavový syndrom (CFS)
- Kardiovaskulární onemocnění
- Parkinsonova choroba
- Alzheimerova choroba
- Migréna
- Fibromyalgie
- Diabetes mellitus
- Gastrointestinální poruchy
- Poruchy funkce žluči
- Bronchiální astma
- Neplodnost
* To se týká možné zvýšené potřeby, nikoli zmírnění, vyléčení nebo prevence nemoci.
5. Denní potřeba koenzymu Q10
Q10 si organismus dokáže vyrobit sám, rovněž jej vstřebat i potravou. V těle máme obvykle asi 0,5 až 2 g Q10, a navíc bychom měli denně přijmout asi 5 až 10 mg prostřednictvím potravy. Od 20 let věku se postupně snižuje vlastní produkce Q10, takže se doporučuje příjem 30 až 90 mg. Při zvýšené potřebě Q10, např. při stresu a výkonnostním sportu, má smysl konzumovat Q10 v dávce 100 až 300 mg denně.
Pokud chcete znát svou hladinu koenzymu Q10, můžete si ji nechat změřit z krve – u svého lékaře nebo alternativního lékaře. Normální hodnota se pohybuje mezi 0,67 a 0,99 µg/ml krve.
Pokud máte zvýšenou hladinu cholesterolu nebo ji přesně neznáte, nechte si stanovit hladinu koenzymu Q10 korigovanou na cholesterol, abyste získali platný výsledek. Je to proto, že Q10 je v krvi přítomen vázaný na cholesterol, takže vysoká hladina cholesterolu je automaticky spojena s vyšší hladinou Q10 a může skrývat jeho nedostatek. Při této metodě měření se Q10 vztahuje k cholesterolu a měl by dosahovat hodnoty alespoň 0,2 µmol/mmol cholesterolu.
6. Q10 v potravinách
Q10 se nachází v různých potravinách a obsahuje jej zejména:
- Maso (hovězí, drůbeží, játra)
- Ryby (zejména sardinky)
- Vejce
- Některé rostlinné oleje
- Luštěniny
- Ořechy a mandle
- Zelená zelenina
K pokrytí denní potřeby by však člověk musel zkonzumovat například 3 kg hovězího masa, 1,5 kg arašídů, 10 kg brokolice nebo asi 60 avokád. Pro dostatečné zásobení organismu se proto kromě zdravé stravy doporučuje doplnit Q10 ve formě doplňku stravy. Studie ukazují, že u zdravých dobrovolníků může šestitýdenní podávání 30 mg Q10 denně zvýšit hodnotu Q10 korigovanou na cholesterol z 0,16 na 0,33 µmol/mmol cholesterolu.
7. Co je důležité pro výběr produktu s Q10?
Dbejte na vysokou biologickou dostupnost!
Běžný Q10 (ubichinon) ve formě prášku v kapslích se ve střevě vstřebává jen velmi špatně – maximálně asi z 5 až 8 %. Je to dáno jeho krystalickou strukturou, velikostí molekul a jeho vlastnostmi jako látky rozpustné v tucích. Pokud je však ubichinon zabalen do přírodního "obalu" rozpustného ve vodě, může být tělem absorbován mnohem lépe. Toho lze dosáhnout například jeho komplexací s cyklodextriny – speciálními sacharidy ve tvaru prstence získanými z rostlinného škrobu. Kromě toho se Q10 v redukované formě, tj. jako ubichinol, vstřebává do těla asi 3 až 4krát lépe než oxidovaná forma ubichinon. Ubichinol je však velmi citlivý na kyslík a snadno se oxiduje zpět na ubichinon. Ubichinol v produktech Q10 by proto měl být vždy chráněn před oxidací.
Dejte přednost přírodní výrobě!
Q10 lze vyrábět synteticky i přirozeně fermentací. Výhodou přírodní výroby je, že obsahuje pouze Q10 v tzv. trans formě, která přesně odpovídá tělu vlastnímu Q10. Naproti tomu syntetická forma obsahuje nejen trans formu, ale také 50 % cis formy, která je pro tělo cizí.
Používejte synergické efekty!
V přírodě se látky vždy vyskytují v kombinaci, nikoli izolovaně, protože se vzájemně doplňují a společně dosahují vyššího, synergického účinku než jednotlivé látky v součtu. Proto se při výběru doplňku stravy doporučuje věnovat pozornost rozumné kombinaci látek.
8. Ze sortimentu Mitolife.cz – Pro Q10 Spectrum
Přípravek Pro Q10 Spectrum kombinuje v jedné kapsli dvě formy koenzymu Q10 (ubichinon a ubichinol), které jsou citlivě doplněny směsí polyfenolů z celkem 29 druhů ovoce, zeleniny, bylin, přírodní látkou mumijo (shilajit) a vitaminem B3.
Tímto způsobem může množství složek v těle vyvinout synergické účinky – přesně tak, jak to známe z přírody.
V přípravku Pro Q10 Spectrum jsou obě formy Q10 ubichinon a ubichinol obsaženy jako inovativní značkové suroviny s extrémně vysokou biologickou dostupností ve srovnání s "běžnými" surovinami Q10:
- Ubichinon (od společnosti CAVAQ10Ⓡ): 18krát lepší biologická dostupnost díky patentované komplexaci s přírodními cyklodextriny (sacharidy ve tvaru prstence z potravinářského škrobu); díky tomu je ubichinon "rozpustný ve vodě" a lépe vstřebatelný.
- Ubichinol (od společnosti KanekaⓇ): 7krát lepší biologická dostupnost díky mikroenkapsulaci (přírodnímu povlaku); díky tomu je citlivý ubichinol stabilní a chráněný před oxidací.
Díky inovativním postupům pocházejí formy Q10 ubichinon a ubichinol obsažené v přípravku Pro Q10 Spectrum z přírodní fermentace a odpovídají tak 100 % tělu vlastnímu Q10 (trans forma).
Rozmanitost složek z 29 druhů ovoce, zeleniny a bylin značky SPECTRA™ pokrývá velmi široké spektrum polyfenolů, které se vzájemně doplňují a podporují. Polyfenoly jsou cenné sekundární rostlinné látky.
Vysoce kvalitní šilajit (od společnosti PrimaVie®) pochází z Himálaje a jako humusovitá látka obsahující minerály obsahuje mimo jiné 50 % kyseliny fulvové a více než 40 různých minerálů. Šilajit je již dlouho nedílnou součástí ájurvédské medicíny. Studie navíc ukazují, že shilajit stabilizuje Q10 v jeho ubichinolové formě.
KOENZYM Q10 V MAXIMÁLNÍ BIOLOGICKÉ DOSTUPNOSTI
Pro Q10 Spectrum s Q10 z Kaneka Ubiquinol™ a CAVAQ10® Ubiquinon
- S obsahem 75 mg ubichinonu a 25 mg ubichinolu v jedné denní dávce poskytuje Pro Q10 Spectrum třikrát více Q10 než náš předchozí produkt Pro Q10 Plus.
- Zajišťuje maximální vstřebávání ubichinonu díky jedinečné kombinaci 18násobně biologicky dostupného ubichinonu CAVAQ10® a až 7násobně biologicky dostupného ubichinolu Kaneka Ubiquinol™.
- Obsahuje další synergicky působící složky: mumijo, rostlinné polyfenoly, niacinamid (vitamin B3).
Vaše
Hana Lang