Faraonova pomsta aneb infekční průjem na cestách
Nastává doba dovolených, letních prázdnin, cestování. Často i do velmi vzdálených exotických zemí. A nejlepší by bylo, kdybychom v době tohoto relaxu a poznávání nových míst nezažili žádnou nepříjemnost – například infekční průjmové onemocnění při konzumaci málo umytých potravin nebo vypití závadné vody. Infekční průjem, známý také jako Faraonova pomsta, nám dokáže celou dovolenou hodně znepříjemnit a může se stát, že místo pobytu u moře budeme nuceni být připoutání k hotelové toaletě s nekončícím průjmem... Nemějte však strach, stěžejní je prevence, díky které můžete riziko nakažení průjmovým onemocněním snížit na minimum.
Co je to Faraonova pomsta?
Cestování po Egyptě za pyramidami, objevování historie a civilizace staré několik tisíc let... Snad každého něco podobného láká.
Odkud vznikl tento pojem? První objevitele faraonských hrobek v Egyptě, ať už se jednalo o historiky nebo zloděje, často postihla tzv. faraonova kletba, a pro mnohé z nich skončila fatálně, smrtelně... Až v moderní době se zjistilo, že to mohlo být tím, že se nadýchali velmi starého zkaženého vzduchu, plného prachu a plísní, který po několik tisíc let nemohl z hrobky nijak unikat. Ovšem i do dnešní doby je vše kolem záhadných úmrtí těch, kteří vstoupili do faraonské hrobky a po krátké době na to zemřeli, opředeno tajemstvím...
V moderní době tak pojem faraonova pomsta vznikl jako paralela k faraonově kletbě, v přeneseném smyslu ke hněvu faraona, který návštěvníkům jeho hrobky či země "věnuje" nějaký bonus navíc – infekční průjem. Naštěstí jeho následky nejsou tak fatální jako v případě faraonovy kletby.
Pojem faraonova pomsta se natolik vžil, že se užívá pro označení infekčního průjmu obecně a je jedno, zda jste v Egyptě, v Thajsku nebo v jakékoliv jiné destinaci.
Proč je faraonova pomsta při cestování tak častá?
- Oslabená imunita – ať už to máte nastaveno tak, že jste při cestování vystresování a dovolenou spíše "prostresujete" než si odpočinete, nebo naopak naprosto vypnete a jste připraveni zrelaxovat – vždy dojde ke snížení aktivity imunitního systému, protože se musí vyrovnávat s naprosto jinými podněty.
- S tím souvisí i to, že si náš organismus musí zvykat na změnu klimatu, odlišný biorytmus a režim dne.
- Na dovolené konzumujeme naprosto odlišnou stravu.
- Ve stravě, ve vodě, ve vzduchu je zcela jiné složení bakterií a virů, než na které jsme běžně zvyklí, což může narušit náš střevní mikrobiom, a z toho vzniká riziko průjmů. Toto vysvětluje fakt, proč se místním lidem při konzumaci stejné vody nebo potravin naprosto nic neděje...
- V některých zemích třetího světa je to horší s hygienou. Proto veškeré tepelně nezpracované potraviny mohou být potenciálním rizikem – nevíte, kdo je umýval, v čem, jak byly pěstované apod...
O tom, že se jedná o častý problém, svědčí fakt, že faraonovu pomstu si prožije každý rok až 20 milionů lidí. Přibližně z 15% jsou viníky novoviry, ten zbytek je bakteriálního původu.
A jak průjem definujeme? Za průjem je u dospělého člověka považována stolice o hmotnosti nad 250 g s více než 75% podílem vody, přičemž toaletu člověk navštíví vícekrát než 3 x denně.
Jaké bakterie způsobují infekční průjem nejčastěji?
- Sekreční bakterie (enterotoxická Escherichia Coli) – tyto bakterie se usazují na receptorech buněk střevní sliznice, kde vylučují enterotoxiny do tenkého střeva. Jedná se o toxické látky, které způsobují, že střevní sliznice aktivně odevzdává elektrolyty a vodu. Důsledkem jsou vodnaté průjmy.
- Invazivní bakterie (higella, Campylobacter, Clostridium difficile, enteroinvazivní a enterohemoragická Escherichia coli EIEC/EHEC) – tyto bakterie napadají buňky tlustého střeva, dostávají se dovnitř buněk, kde se množí a tím tyto buňky ničí. Důsledkem jsou hnisavé záněty s krvavými hlenovitými průjmy a s bolestivým vyprazdňováním.
- Penetrační bakterie (Salmonela a Yersinia) – tyto bakterie jsou pohlcovány sliznicí tenkého střeva a dopraveny do tkáně pod sliznicí. Buňky sliznice při tom nejsou napadeny ani zničeny. Imunitní reakce se projevuje horečkou a většinou vodnatými a někdy i lehce krvavými průjmy.
Tyto informace včetně řady dalších preventivních opatření se můžete dočíst rovněž v článku Faraonova pomsta aneb jak se vyvarovat průjmům na cestách, který připravila naše nutriční terapeutka Hana Lang.
Jak se průjmům na cestách vyvarovat?
Určitě se shodneme na tom, že nejlepší je průjem vůbec nechytit, v čemž nám velmi pomůže prevence:
1. Poptejte se ve vaší cestovní kanceláři, zda v cílové destinaci hrozí zvýšené riziko průjmového onemocnění. Pokud ano, vyžádejte si dodatečné informace, případně informační brožurku, leták či odkaz na www stránky, na jaká opatření v době pobytu dbát. Buďte velmi pozorní a obezřetní zejména když cestujete s dětmi, seniory, s chronicky nemocnými nebo osobami se zvláštními potřebami.
2. Pracujte na zlepšení Vaší imunity a stavu střevního mikrobiomu.
3. Často si myjte ruce tekutými antibakteriálními mýdly. Používejte hygienické ubrousky a dezinfekční spreje.
4. Zuby si čistěte pouze v kvalitní balené vodě. Kohoutková voda nemusí být pitná či nezávadná, vyhněte se jí.
5. Pijte pouze balenou vodu a nápoje v originálním balení. Nikdy nepoužívejte led k chlazení nápojů a obsluhu na to raději upozorněte.
6. Maso, ryby, mořské plody konzumovat vždy jen tepelně upravené! Zeleninu a ovoce, které se nemusí loupat, v ideálním případě také. Držet se hesla COOK IT, BOIL IT, PEAL IT OR LEAVE IT!
7. Nekonzumujte otevřené mléko a mléčné výroby, majonézy, dezerty jako tiramisu. Nejezte ohřívané pokrmy. Nevíte, jak jsou staré.
8. Nekoupejte se ve stojaté, znečištěné vodě. Bakterie ve vodě se vám mohou dostat na kůži nebo do úst, kde mohou způsobit problémy.
Co dělat, když průjem přijde? Jak se průjmu zbavit?
Akutní infekční průjem na cestách je sice nepříjemná záležitost, ale ve většině případů po pár dnech dietního režimu ustoupí. Je důležité dodržovat tato doporučení:
- zvýšit pitný režim a příjem elektrolytů
- užívat přírodní látky proti průjmu
- zvýšit přísun ovoce a zeleniny pro jejich obsah rozpustné vlákniny
Zvýšit pitný režim a příjem elektrolytů
Při průjmu je nezbytný dostatečný příjem tekutin a elektrolytů. Účinný elektrolytický nápoj si můžete v případě nouze připravit i sami.
Recept: elektrolytický nápoj proti průjmu – na jeden litr vody (balené nebo převařené) použijte následující suroviny:
- 1/4 lžičky soli – chlorid sodný
- 2 lžičky cukru či medu – glukóza
- 1/4 lžičky prášku do pečiva – uhličitan sodný
- 1/2 šálku pomerančového džusu nebo jeden rozmačkaný banán – draslík
Tento nápoj je vhodný pouze pro dospělé!
Z našeho e-shopu doporučujeme kombinaci PRO EM SAN, PRO BASAN a PRO PRÄBIOMA v komplexním Balíčku Střeva s vlákninou. Obsahují potřebné efektivní organismy.
Probiotický přírodní doplněk stravy na střeva Pro Em San je tvořen 31 odlišnými kmeny vysoce dávkovaných, efektivních mikroorganismů a obsahuje 24 různých bylinných a rostlinných extraktů.
Zvýšit přísun ovoce a zeleniny pro jejich obsah rozpustné vlákniny
Mezi skvělé potraviny pro dietu při průjmu patří strouhané jablko, vařená mrkev, rozmačkaný banán nebo také ovesný šlem či šlem z lněných semínek.
Tyto potraviny nejen že zahušťují tráveninu ve střevech, ale vytvářejí na podrážděné střevní stěně ochranný film.
O potravinách, které pomáhají proti průjmu, se dočtete v našem článku Jaké potraviny jsou vhodné proti průjmu a pro regeneraci střevního mikrobiomu?
.